Buncuś Buncuś
622
BLOG

Człowiek strzela, laser kule nosi

Buncuś Buncuś Technologie Obserwuj notkę 11

Nie będzie się już marnowało pocisków. Każdy wystrzelony trafi precyzyjnie do celu. Laser skoryguje wszelkie odchylenia toru lotu. Za każdym razem strzał w dziesiątkę.

  Człowiek strzela, laser kule nosi

Sterowane pociski rakietowe to już ” chleb powszedni” ale zminiaturyzowane wyglądają jak nigdy przedtem.

   image image

Sandia National Laboratories  opracowały laserowo sterowny pocisk który może samodzielnie skorygować swój tor lotu, już po wystrzeleniu i bezbłędnie trafić w cel.

  image

Jak to możliwe? Opracowano kilka zmian które czynią zdecydowanie innym i pocisk i broń.

Tradycyjny karabin posiada w lufie „gwint” wprawiający pocisk w ruch obrotowy zwiększający celność.

Karabin i pocisk opracowany w Sandia Labs nie potrzebują gwintowania. Zamiast tego pocisk posiada sterowalne  „lotki” co czyni go zdolnym do zmiany kierunku , taka jak ster ogonowy do kierowania samolotem.

Urządzenie sterujące tymi „lotkami” znajduje się wewnątrz pocisku. Urządzanie jest  zdolne do wykonania, bagatela, 30 korekt lotu na sekundę.

Potrzeba zmiany toru lotu jest odczytywana poprzez optyczny sensor który odszukuje wskazany laserem cel. Czujnik umieszczony ” w nosie” pocisku rozpoznaje cel a korektor lotu dokonuje niezbędnych „poprawek’ kursu.

Co stanowi ładunek pocisku ? Kawałek metalu..

Praktycznie nie jest to laserowo sterowny nabój ile mini rakieta , sterowana laserem , przenosząca ładunek . Jakby na to nie patrzeć, jakkolwiek by tego nie nazwać , działa to tak:

 

Wystrzelony z ok kilometra nabój odchyla się od celu do dziewięciu metrów. Laserowo sterowany nabój przeciętnie trafia do celu z dokładnością do 20 centymetrów.

W tej sytuacji nawet zezowaty trepak może zostać snajperem.

Jest też druga strona tego „wynalazku”. Radość dla myśliwych. Już nie trzeba będzie odkupywać zająca przed powrotem do domu od kolegi z ” lepszym okiem”.

W wojsku można będzie oszczędzać na kosztach szkolenia no i każdy żołnierz będzie „bardziej wydajny” mając celniejszą broń. Można będzie oszczędzać na amunicji mimo wyższego kosztu naboju. 

No a jeśli wkrótce skonstruują taki pocisk że jeden nabój przeleci „cały pluton wroga” ….. to …..

No dobrze, bez żartów.  Ponieważ nabój potrzebuje przestrzeni aby dokonać korekty lotu dłuższy dystans do celu jest nawet bardziej korzystny. Neutralizuje zagrożenie że strony przeciwnika. No chroni życie, jeśli tak można powiedzieć , gdyż to zależy od punktu widzenia ( jeśli  samemu się nie jest celem)

Posiadanie takiej amunicji daje na polu walki zdecydowana przewagę. Przynajmniej do czasu gdy inni nie opracują albo nie ukradną tej technologii. Póki co armia USA będzie miała ogromna przewagę.

 

Buncuś
O mnie Buncuś

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie